а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волонтер

мн. волонтери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи доброволно или бесплатно заради лично усовршување.
Англиски: trainee
Примери:
Тој е волонтер во една хуманитарна организација.
Изведенки
1. волонтерски прид.
волонтерскиот
2. волонтерство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи