а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воловар

мн. воловари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39508
Тој што чува или пасе волови.
Англиски: cowboy
Употреба: Земјоделство
Примери:
Воловарите ги потераа воловите на пасење.
Изведенки
1. воловарка ж.
мн. воловарки
2. воловарче ср.
мн. воловарчиња
дем.
3. воловарски прид.
воловарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК