а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воловарник

мн. воловарници
Вид збор: Именка, машки род
Место, штала каде што се чуваат волови.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го чистеше воловарникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК