а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волница

мн. волници
Вид збор: Именка, женски род
1. волна
Англиски: wool Албански: lesh
Употреба: Деминутив
Примери:
тенка волница
2. Фабрички изработен волнен конец за плетење или везење.
Албански: fije leshi
Примери:
џемпер од волница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи