а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волнест

волнестиот
Вид збор: Придавка
1. Што личи на волна.
Примери:
Помеѓу папките има заштитна волнеста материја.
Врвот на младитот ластар е малку волнест.
Ги подигна волнестите веѓи.
2. волнав
FlexiMac
 менување на македонски глаголи