а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волнен

волнениот
Вид збор: Придавка
Што е од или со волна.
Англиски: woolen
Примери:
Волнен шал.
Волнена перница.
Волнено палто.
Волнени чорапи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи