а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волнар

мн. волнари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што тргува со волна.
Албански: leshtar
Примери:
Волнарите ја откупија целата волна од селаните.
2. Лице што преработува волна.
Албански: leshtar
Примери:
Волнарот ја переше волната на река.
Изведенки
волнарски прид.
волнарскиот
Што се однесува на волнар.
Пример: Волнарски комбинат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи