а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волк

мн. волци
Вид збор: Именка, машки род
1. Диво крволочно животно од фамилијата на кучињата, со сивкаво крзно, кое во текот на зимата лови во глутница.
Латински: Саnis Iupus Англиски: wolf Албански: ujk
Употреба: Зоологија
Примери:
уловен волк
Завиваа волци.
глутница волци
2. Искусен во својата професија (борец, морнар, мајстор).
Англиски: wolf Албански: ujk i vjetër, mjeshtër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стар волк е тој.
Изрази
Морски волк - искусен морнар.
Стар волк - искусен човек.
Волк во јагнешка кожа - злобник, лицемер што се крие под маската на доброто однесување.
Ние за волкот зборуваме, а волкот на врата - се вели за некој што ќе дојде токму во моментот кога се зборува за него.
И волкот сит и овците на број - се вели кога некој сака истовремено да задоволи две противставени страни.
Волкот влакното го менува, ама ќудта не ја менува - се вели за некој што не го менува својот карактер (обично лош).
Изведенки
1. волчица ж.
мн. волчици
2. волче ср.
мн. волчиња
дем.
3. волчиште ср.
мн. волчишта
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи