а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волеј

мн. волеи
Вид збор: Именка, машки род
Удар на топката додека е во лет, пред да падне наземи (во тенис, фудбал).
Англиски: volley
Употреба: Спорт
Примери:
Ја смести топката во мрежата од волеј.
Неговите волеи се силни и прецизни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи