а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волен

волниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27875
слободен
Англиски: free
Употреба: Поетски збор
Примери:
Волен момок.
Волно ветарче.
Волни летови.
Изведенки
волна прил.
Пример: Волно ги шири крилјата.