а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волев

волевиот
Вид збор: Придавка
Што пројавува или изразува волја.
Англиски: wilful
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Волево реагирање.
Волеви својства.
Волев флуид.
Изведенки
волево прил.
Пример: Се насмевна волево.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи