а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волан

мн. волани
Вид збор: Именка, машки род
Направа во вид на тркало што служи за управување на автомобил, моторен чамец и сл.
Англиски: steering wheel Француски: volant
Употреба: Технологија
Примери:
Сигурно го држеше воланот на камионот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи