а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокал

мн. вокали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10217
1. Глас што се изговара без допир меѓу деловите на усната празнина така што воздушната струја поминува слободно.
Англиски: vocal Албански: zanor
Употреба: Лингвистика
2. Пејач во музички состав.
Англиски: vocalist Албански: vokal, vokalist
Употреба: Музика и танц
Примери:
Триото е составено од двајца инструменталисти и еден женски вокал.
На концертот пееше со пет придружни вокали.
Изведенки
вокалски прид.
вокалскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК