а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокализира

вокализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Претстави, претставува со гласови, со пеење.
Англиски: vocalize Албански: vokalizoj
Употреба: Музика и танц
Примери:
Некои од напишаните песни успешно ги вокализирал.
2. (се вокализира) Се претвори во вокал.
Англиски: vocalize Албански: vokalizohet
Употреба: Лингвистика
Примери:
Полувокалите или се вокализирале или се губеле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи