а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокализа

мн. вокализи
Вид збор: Именка, женски род
Вокална композиција напишана како вежба за пеење без текст, во која се пеат само вокали.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Денес ќе вежбаме неколку вокализи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи