а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокабулар

мн. вокабулари
Вид збор: Именка, машки род
Фонд на зборови, речничко богатство на еден јазик, на еден човек или на слој луѓе, на писател, книга и сл.
Англиски: vocabulary Албански: vokabular, fjalor
Употреба: Книжевен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи