а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воин

мн. воини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6852
Лице што војува, што учествува во војна.
Англиски: warrior
Примери:
воин на коњ
Станал воин.
најдобри воини
суров воин
Изведенки
воински прид.
воинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК