а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воинствен

воинствениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16782
Што е борбен, што пројавува склоност, стремеж за војување.
Англиски: martial
Примери:
воинствена душа
воинствено племе
воинствени мажи
Изведенки
1. воинствено прил.
Пример: Му пристапи воинствено.
2. воинственост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК