а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воз

Вид збор: Предлог
Ранг: 50738
По, покрај, крај.
Англиски: beside
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Одам воз река.