а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возљубен

возљубениот
Вид збор: Придавка
Што е многу сакан, почитуван.
Англиски: beloved
Употреба: Книжевен збор
Примери:
возљубено чедо
возљубен господару
FlexiMac
 менување на македонски глаголи