а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возрасен

возрасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1735
1. Што е полнолетен; што е во години.
Англиски: adult
Примери:
повозрасен човек
возрасна жена
Тој е татко на две возрасни ќерки.
И возрасните се плашат како и децата.
2. Што се однесува на возраст.
Англиски: age
Примери:
Зголемување на возрасната граница за пензионирање.