а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возрази

возразат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26600
Возврати со одговор, приговори, изрази несогласување.
Англиски: object
Примери:
Се обидоа да возразат на неговото мислење.
Тие ништо не возразија.
Изведенки
возразува несв.
возразуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК