а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возникне

возникнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се појави, се случи одненадеж.
Англиски: pop up
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Во работата возникнаа определени проблеми.
Изведенки
1. возникнува несв.
возникнуваат
2. возникнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи