а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вознес

мн. вознеси
Вид збор: Именка, машки род
занес, восхит
Англиски: elation Албански: ngazëllim, entuziazëm
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се исполни со вознес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи