а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вознесе

вознесат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истакне, искаже голема пофалба.
Англиски: inspire Албански: frymëzoj, lavdëroj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тој ги вознесе најдобрите ученици.
2. (се вознесе) се крене, се дигне
Англиски: rise Албански: ngrit, lavdëroj
Примери:
Се вознесол на небеси.
Кон небо ми се вознесува душава.
Изведенки
1. вознесува несв.
(се) вознесуваат
2. вознесување ср.
мн. вознесувања
глаг. им.
Пример: Претеруваше во своите вознесувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи