а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вознемирувачки

вознамирувачка
Вид збор: Придавка
Што предизвикува вознемиреност.
Англиски: disturbing
Примери:
вознемирувачки фактор
вознемирувачки вести
Изведенки
вознемирувачко прил.
Пример: Она што е вознемирувачко е што министрите ни го зацементираа тоа посилно како услов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи