а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вознемири

вознемират
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика кај некого нервоза, немир, страв.
Англиски: disturb Албански: shqetësoj
Примери:
Ги вознемирил луѓето со својата приказна.
Мајката шепотеше за да не ги вознемири децата.
2. (се вознемири) Стане немирен, неспокоен; се исплаши.
Англиски: disturb Албански: shqetësohem
Примери:
Селаните се вознемирија од неговите зборови.
Кучињата се вознемирија и јурнаа кон бачилото.
Изведенки
1. вознемирува несв.
(се) вознемируваат
2. вознемирување ср.
мн. вознемирувања
глаг. им.
Пример: Секојдневните вознемирувања си влијаеја на нејзиното здравје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи