а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вознемирен

вознемирени
Вид збор: Придавка
Што е збунет, исплашен.
Англиски: disturbed, uneasy
Примери:
вознемирен поглед
вознемирена душа
вознемирени луѓе
Изведенки
1. вознемирено прил.
Пример: Вознемирено ги посматрав.
2. вознемиреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи