а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возложи

возложат
Вид збор: Глагол, свршен
возлага
Англиски: enforce
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
1. возложува несв.
возложуваат
2. возложување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи