а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возли

(се) возлат
Вид збор: Глагол, свршен
се налути, се јадоса
Англиски: anger
Примери:
Многу се возлил.
Што се возлуваш одеднаш?
Изведенки
возлува несв.
(се) возлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи