а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возлен

возлениот
Вид збор: Придавка
Што е лут, гневен.
Англиски: angry
Примери:
Возлен глас.
Изведенки
возлено прил.
Пример: Возлено станав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи