а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возлага

возлагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Налага, наметнува нешто.
Англиски: enforce
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Организацијата возлага определени правила.
Изведенки
возлагање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи