а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возило

мн. возила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3648
Превозно средство за возење по копно.
Англиски: vehicle Албански: automjet
Употреба: Транспорт
Примери:
запрежно возило
моторно возило
колона возила