а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возен

возни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на возење, на превоз.
Англиски: transportation
Употреба: Транспорт
Примери:
возен ред
возна карта
возен парк
FlexiMac
 менување на македонски глаголи