а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздушест

воздушестиот
Вид збор: Придавка
Што е лесен, проѕирен.
Англиски: airy
Примери:
Воздушест фустан.
Воздушеста течност.
Воздушести снежинки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи