а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздушен

воздушни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4470
1. Што е од или со воздух.
Англиски: air
Примери:
Воздушен балон.
Воздушен притисок.
Воздушна обвивка.
Воздушни струи.
2. Што се одвива, дејствува во воздух.
Англиски: air
Примери:
Воздушни напади.
Воздушен пат.
Воздушна единица.