а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздивне

воздивнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти воздишка (од жал, од копнеж).
Англиски: sigh
Примери:
Воздивна од умор.
Воздивнаа олеснето.
Тажно воздивнувал.
Изведенки
1. воздивнува несв.
воздивнуваат
2. воздивнување ср.
мн. воздивнувања
глаг. им.
Пример: Не можев да ги поднесам нејзините воздивнувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи