а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возбуди

возбудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8196
1. Предизвика возбуда, вознемири, обеспокои некого.
Англиски: excite Албански: emocionoj
Примери:
Неговото раскажување ги возбуди луѓето.
Него ништо не го возбудува.
Таа возбудила силна љубов кај него.
2. (се возбуди) Се вознемири, се обеспокои.
Англиски: irritate Албански: shqetësoj
Примери:
Децата се возбудија.
Таа лесно се возбудуваше.
Изведенки
1. возбудува несв.
(се) возбудуваат
2. возбудување ср.
мн. возбудувања
глаг. им.
Пример: По патот доживеав многу возбудувања.