а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возач

мн. возачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3269
Лице што вози, што управува моторно или други возила.
Англиски: driver Албански: shofer, vozitës
Употреба: Транспорт
Примери:
Возач на автобус.
Возач на камион.