а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возар

мн. возари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вози, превозува, што работи со запрежно возило.
Англиски: carter
Употреба: Транспорт
Примери:
стар возар
селски возари
Изведенки
возарски прид.
возарскиот