а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возалница

мн. возалници
Вид збор: Именка, женски род
Каца во која се пренесува и се гмечи грозјето.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ја полневме возалницата со грозје.