а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воен

воени
Вид збор: Придавка
Ранг: 459
1. Што се однесува или припаѓа на војска.
Англиски: military Албански: ushtri
Употреба: Воен термин
Примери:
воен лекар
воена вежба
воени академии
2. Што се однесува на војна.
Англиски: war Албански: luftë
Примери:
воен бегалец
воено време
воени дезертери
воено право