а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вод

мн. водови
Вид збор: Именка, машки род
1. Помала воена единица во составот на чета.
Англиски: platoon Албански: togë
Употреба: Воен термин
Примери:
Команден вод.
Се построивме по водови.
2. Жица со која се спроведува електрична струја.
Англиски: conductor Албански: përçues
Употреба: Технологија
Примери:
Електричен вод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи