а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водостој

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37118
Висина на водата во река, езеро и сл.
Англиски: water line
Примери:
Водостојот на реката е многу низок.