а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водостопанство

(едн.) водостопанството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15200
Стопанска гранка или установа што се бави со снабдување вода.
Англиски: water management
Употреба: Економија
Примери:
Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство
Изведенки
водостопански прид.
водостопанскиот
Пример: Треба да обезбеди водостопанска согласност од Министерството за животна средина.