а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водоснабдување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49549
Снабдување на населено место или објект со вода.
Англиски: water supply
Употреба: Екологија
Примери:
Водоснабдувањето во повисоките делови на градот е отежнато.
Изведенки
водоснабдувачки прид.
водоснабдувачкиот
Пример: водоснабдувачки систем