а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водород

(едн.) водородот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18875
Хемиски елемент, гас без боја, вкус и мирис кој е составен елемент на водата.
Латински: Hydrogenium (Н) Англиски: hydrogen
Употреба: Хемија
Примери:
Водата се состои од водород и кислород.