а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водопиец

мн. водопијци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што пие само вода, а не и алкохол.
Примери:
Тој е водопиец, се разбира дека здравствената состојба ќе му биде подобра од нашата, зашто ние сме алкохоличари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК