а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водопад

мн. водопади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7190
Место во река, поток каде што водата паѓа од високо.
Англиски: waterfall Албански: ujëvarë
Употреба: Географија
Примери:
На реката има водопад.
Се сликаше кај водопадите.