а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водопаден

водопадниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51708
Што се однесува на водопад.
Примери:
водопадни води
водопаден проток на воздух при греење
Изведенки
водопадно прил.
Пример: Понорницата се урива водопадно во врбјакот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК